REFORMERY PILATES

Uwielbiasz ćwiczyć, a fitness i pilates sprawiają Ci ogromną radość? Wspaniale! My też zakochaliśmy się w tych ćwiczeniach. I niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, czy jesteś bardziej doświadczoną entuzjastką pięknego i zdrowego ciała, chcemy zaprosić Cię w podróż.

W podróż po świecie możliwości, jakie daje pilates na reformerach.

Czym są reformery? Jak z nimi pracować? Co możesz dzięki nim osiągnąć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz zostając z nami na nieco dłuższą chwilę.

Więc zaparz przysłowiową filiżankę kawy (może być też herbata, albo weź butelkę wody) i ruszajmy! 🙂

O CZYM PRZECZYTASZ W TYM ARTYLUKE?

CZYM SĄ REFORMERY?

Czas na krótką, ale bardzo ciekawą lekcję historii – bo twórca reformerów, jaki i całej metody pilates, zapisał się w niej w bardzo pozytywny sposób.

Joseph Pilates, bo to właśnie o nim mowa, urodził się w 1883 roku w Niemczech. Był bardzo chorowitym chłopcem, jednak na tyle
ambitnym, że szukał sposobu na zachowanie sprawności. Zasmakował między innymi w gimnastyce, boksie, atletyce, narciarstwie i nurkowaniu.

Ponadto fascynacja greckim postrzeganiem człowieka – jako postaci o zrównoważonym umyśle, duchu i ciele, tchnęła go do stworzenia
własnego systemu ćwiczeń.

POWSTANIE PIERWSZEGO REFORMERA

W wieku 29 lat Joe wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako instruktor samoobrony dla policji i Scotland Yardu (Dyrekcji Policji Kryminalnej w Londynie), bokser i cyrkowiec. Niestety wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 roku przyniósł ze sobą internowanie do obozu jenieckiego, najpierw do Zamku Lancaster, a potem na brytyjską wyspę Man. Oba te miejsca przyczyniły się do doskonalenia autorskiej metody ćwiczeń – najpierw na macie, co ze względu na panujące warunki, początkowo były jedyną możliwą formą treningu. Przez ten czas Pilates obserwował także ruchy zwierząt – jak sam twierdził, część elementów jego programu była zainspirowana anatomią kociego ruchu. Dodatkowo szkolił współwięźniów w zakresie sprawności i ćwiczeń.

Joseph został także przydzielony do oddziału szpitalnego, gdzie pomagał w rehabilitacji pacjentów. To wyzwanie pozwoliło mu opracować pierwowzór dzisiejszego reformera – Joe montował sprężyny do szpitalnych łóżek, dzięki czemu możliwe były ćwiczenia z wykorzystaniem oporu. Tak właśnie wyglądał początek pierwszych projektów maszyn do pilatesu.

Czy ta metoda była skuteczna? Na efekty nie trzeba było długo czekać. Najlepszym dowodem jest epidemia grypy hiszpanki, która nawiedziła Anglię w 1918 roku. Zebrała straszliwe żniwo, zabijając tysiące ludzi. Jednak nie wśród podopiecznych Pilatesa – żaden pacjent, który był rehabilitowany jego metodami, nie stracił życia. Ba! Wręcz przeciwnie – ćwiczenia wzmocniły ich zdrowie i przyspieszyły rekonwalescencję.

Z biegiem lat Pilates nadal ulepszał swoją metodę ćwiczeń. Nazwał ją “Kontrolą”, co dało podstawę do stworzenia określenia “kontrologia”. Udoskonalał także reformer, jak i inne maszyny, które po dziś służą wszystkim entuzjastom pilatesu. Jakie reformery mamy obecnie do wyboru i czym się różnią od siebie? Przed Tobą, krótkie porównanie możliwości tych urządzeń.

RODZAJE REFORMERÓW

Obecnie znane reformery to bardzo uniwersalne i wszechstronne urządzenia. Wyglądem nadal przypominają łóżko, mają jednak kilka dodatkowych elementów, kojarzących się raczej z narzędziem tortur niż urządzeniem do ćwiczeń 🙂 Całe szczęście pozory mylą – rama, wózek, sprężyny zapewniające opór, pętle i linki doskonale wspomagają ćwiczenia i ułatwiają treningi.

Z uwagi na fakt, że pilates powstał ponad 100 lat temu, nikogo nie powinny dziwić pewne modyfikacje sprzętowe, jak i zmiany samego sposobu ćwiczeń. W ten sposób powstało rozróżnienie na pilates klasyczny i pilates nowoczesny, co tworzy poniekąd dwa różne nurty treningowe.

Uczniowie Josepha – po jego śmierci – nadal doskonalili technikę i zgłębiali tajniki ćwiczeń przekazując je kolejnym osobom. Niektórzy, pod wpływem nowych badań i rozwoju nauki, pozwolili sobie na wprowadzenie pewnych modyfikacji. Ich zadaniem jest jeszcze lepsze dopasowanie metody ćwiczeń i urządzeń, do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. I jak każda zmiana – ma to swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Wiedzę o pilatesie przekazuje coraz większa rzesza instruktorów – ta dziedzina fitnessu staje się coraz modniejsza, a to oznacza, że z roku na rok potrzeba zdecydowanie większej liczby trenerów. Na popularności zyskuje pilates na macie, pilates dla kobiet w ciąży, pilates grupowy, pilates indywidualny… wymieniać można dużo. Jednak niewiele osób wie, że to właśnie pilates na maszynach – na czele z reformerem – jest najbliższy założeniom samego mistrza.

Nadal pozostaje jednak sprawa rozróżnienia kontrologii od nowoczesnego pilatesu. Co więc różni klasyczne reformery od nowoczesnych?
Jaki sprzęt będzie bliższy Twojemu sercu? Poniższe porównanie powinno co nieco rozjaśnić.

Reformer Klasyczny

np. Contrology Reformer

Kontrologia. Klasyka. Ponadczasowość. Tymi słowami można opisać maszyny, które są wierną kopią pierwowzoru – oryginalnego projektu Josepha Pilatesa. Ich najważniejszą cechą jest dokładne odtworzenie wszystkich szczegółów, zgodnych z założeniami i ideami samego twórcy.

Na klasyczny i przypominający łóżko reformer składają się:

  • mocna, tłoczona na gorąco aluminiowa rama,
  • ruchome bloczki z pasami z naturalnej skóry,
  • sprężyny ze stali węglowej o długich zaczepach,
  • ruchoma platforma.

Nie bez znaczenia dla samego treningu i jego efektów jest sposób mocowania sprężyn, kąt nachylenia poręczy czy też wyprofilowanie oparcia ramion.

REFORMER NOWOCZESNY

np. Allegro 2 Reformer, Metro IQ Reformer, Studio Reformer

Nowoczesne reformery różnią się od klasycznych głównie
wykorzystanymi materiałami i ich budową.

Nadal przypominają łóżko, jednak już na pierwszy rzut oka – bardziej współczesne:

  • rama z szerokich desek (np. Studio Reformer od Balanced Body) lub wykonana z drewna i aluminium (np. Allegro 2 Reformer),
  • ruchome bloczki z regulowanymi elastycznymi linkami zamiast pasów,
  • sprężyny z krótszymi zaczepami w różnych kolorach oznaczających siłę oporu,
  • dwa systemy mocowania sprężyn – Revo Springbar (zintegrowany z ruchomą platformą) lub No-Roll Springbar (w którym owalny kształt drążka zapobiega jego obracaniu i wysuwaniu sprężyn),
  • nowoczesny sposób mocowania poręczy.

KLASYKA VS NOWOCZESNOŚĆ

Zmiany w konstrukcji powodują także zmiany w samym sposobie ćwiczeń. Nowoczesne reformery są zdecydowanie łatwiejsze w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Linki z regulacją sprawiają, że można je szybko i precyzyjnie dostosować do aktualnie wykonywanych ćwiczeń. Sprężyny z różnym stopniem oporu ułatwiają przesuwanie platformy, co wymaga dużo mniejszej siły niż w przypadku klasycznych rozwiązań.

Innowacyjny system regulacji poręczy pozwala dopasować reformer do postawy ciała użytkownika – biorąc pod uwagę wzrost, budowę i możliwości fizyczne trenującego. Warto tutaj wspomnieć o poręczy Revo Footbar, którą można ustawić aż w czterech pozycjach. Oraz o Infinity Footbar, który można przesuwać po całej długości reformera.

Wygoda walczy tutaj z ideami i założeniami twórcy metody Pilates. Jednak każde z tych rozwiązań znajduje swoich zwolenników. Jeśli bliższa jest Ci kontrologia, to przykładem klasycznego reformera jest stworzony pod okiem bezpośredniego ucznia Pilatesa – Jaya Grimes’a – oraz jego protegowanej – Karen Frischmann – Contrology Reformer marki Balanced Body. Zdecydowanie warto się mu przyjrzeć. Jest jeszcze jeden reformer, który poniekąd łączy oba podejścia, opracowany z najlepszymi nauczycielami pilatesu, aby jak najwierniej odzwierciedlić klasyczne odczucia podczas treningu – CenterLine Reformer.

Spór między klasyką a nowoczesnością jednak nadal pozostanie nierozstrzygnięty. Bo nie ma ani złego, ani dobrego podejścia do pilatesu. Każde z nich jest po prostu nieco inne. Najważniejsze, że efekty ćwiczeń w obu wersjach przynoszą zamierzone rezultaty.

CIEKAWOSTKA

Niewiele osób wie, że klasyczny pilates nie równa się kontrologii. Rozróżnienie tych dwóch terminów najłatwiej zapamiętać przez swego rodzaju stopniowanie.

Kontrologia to termin używany przez Josepha Pilatesa i jego żonę – Clarę. Ich metoda ćwiczeń wykorzystywała stale ulepszane maszyny, tworzone do idealnej współpracy ciała i umysłu. Była jednak skierowana do osób mocno sprawnych fizycznie – wręcz pracujących zawodowo ciałem. Liczyła się jakość ćwiczeń, ale także ich kolejność. To zawdzięczało szybkie efekty – zwiększenie gibkości i elastyczności oraz wzmocnienie mięśni tułowia.

W miarę wzrostu zainteresowania ćwiczeniami, czyli w momencie wyjścia poza użytkowników związanych zawodowo z tańcem i sportem, trzeba było dostosować metodę do umiejętności nowych ćwiczących. Było wiadome, że nie poradzą sobie z tak zaawansowanym wysiłkiem. Problem był jeden – Pilates już nie żył i jego dzieło musieli zmodyfikować jego uczniowie. Tak właśnie powstał klasyczny pilates – z nazwą wymyśloną z szacunku i na cześć twórcy – by jego nazwisko nie zostało zapomniane.

Nie trudno się domyślić, że nowoczesny pilates to jeszcze większy ukłon w stronę ułatwienia ćwiczeń mniej zaawansowanym użytkownikom oraz osobom po kontuzjach i tym, które wymagają rehabilitacji. To właśnie oni potrzebują indywidualnego dostosowania sprzętu i ćwiczeń do swoich możliwości, by szybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty i cieszyć się poprawą jakości życia.

KTO MOŻE ĆWICZYĆ NA REFORMERZE?

Obecnie pilates ma bardzo szerokie zastosowanie, zarówno w sporcie, jak i rehabilitacji. Wróćmy jednak do korzeni i historii Josepha Pilatesa po powrocie do Niemiec z angielskiego obozu dla jeńców wojennych.

Metoda ćwiczeń, którą opracował, była tak skuteczna, że pozwoliła jego oddziałowi przetrwać epidemię Hiszpanki i przyspieszyć powrót do sprawności wielu pacjentom szpitala. Nawet w tamtych czasach wieści szybko się rozchodziły – kontrologia błyskawicznie zyskała popularność wśród tancerzy, a wieść o niej szerzyła się po kraju. Efekty były tak spektakularne, że Josephem zainteresowali się urzędnicy, oferując współpracę w zakresie szkolenia niemieckiej armii. To jednak był powód do opuszczenia ojczyzny na dobre.

Tym sposobem Joe trafił do USA. W trakcie podróży poznał Clarę, która niebawem została jego żoną (trzecią). Wspólnie otworzyli pierwsze studio fitness w Nowym Jorku. Lokalizacja tego miejsca nie była przypadkowa – sala mieściła się w budynku New York City Ballet. Po kilku latach cieszyła się rosnącą popularnością wśród znanych i lubianych tancerzy. Wieść o tej nowej metodzie ćwiczeń rozprzestrzeniała się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

WYJŚCIE POZA TANCERZY I SPORTOWCÓW

Jeszcze za życia Pilatesa, jego uczniowe otwierali kolejne studia, jednak prawdziwa ekspansja rozpoczęła się po jego śmierci w 1967 roku. Oprócz Nowego Jorku, na mapie pilatesu pojawiło się m.in.: Los Angeles, San Juan w Portoryko, Santa Fe w Nowym Meksyku, Northampton w stanie Massachusetts. Prawdziwym przełomem było jednak studio Rona Fletchera w Beverly Hills. To tam pilatesem zainteresowały się hollywoodzkie gwiazdy kina. Tym sposobem pilates wszedł do głównego nurtu fitness i dziś studia z reformerami i innymi maszynami można znaleźć praktycznie na całym świecie. Metoda przestała być dostępna tylko dla sportowców i tancerzy, a stała się idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto dba o swoje zdrowie i formę.

Pilates pomaga przywrócić sprawność fizyczną oraz zachować ciało w dobrej kondycji przez wiele lat. Ćwiczyć mogą osoby młode, dzieci, a nawet ludzie w podeszłym wieku. W końcu Pilates zaczął tworzyć swoją metodę jako schorowany młodzieniec – borykał się między innymi z astmą, krzywicąalergią i grypą reumatyczną. W wieku 14 lat miał tak pięknie i majestatycznie wyrzeźbione ciało, że zaczął zarabiać pierwsze pieniądze, pozując jako model do rysunków anatomicznych.

Obecnie elementy pilatesu są nieodłączną częścią fizjoterapii i rehabilitacji. Studia fitness specjalizują się w różnych formach pilatesu – prowadzą zajęcia grupowe i indywidualne. Zajęcia dla kobiet w ciąży oraz tych po porodzie. Nadal oczywiście można spotkać sekcje przeznaczone dla sportowców i tancerzy. Pilates ćwiczy coraz więcej osób, którym zwyczajnie zależy na zdrowym trybie życia. Ta forma aktywności będzie też odpowiednia dla każdego, kto chce zrzucić na wadze, a zmaga się nawet z dużą otyłością. Wszystko dzięki możliwości dopasowania ćwiczeń (a nawet sprzętu!) do indywidualnych potrzeb każdego trenującego.

Sama historia życia Pilatesa pokazuje, że metoda jego ćwiczeń nadaje się dla każdego. Przygodę z nią można zacząć bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Nie oznacza to jednak, że pilates jest mało wymagający – wręcz przeciwnie. Poziom trudności wzrasta tutaj wraz ze stopniem zaawansowania ćwiczącego, jednak ćwiczenia nigdy nie będą ponad siły.

PIERWSZY RAZ NA REFORMERZE?

Przygotuj się!

Jeśli nigdy nie miałaś do czynienia z tym urządzeniem – czytaj dalej. Jeśli jesteś już bardziej zaawansowaną użytkowniczką, możesz sprawdzić czy
korzystasz z naszych wskazówek, albo od razu przejść do części związanej bezpośrednio z ćwiczeniami. To jak się przygotować do pierwszego razu?

  1. Na trening weź ze sobą obcisłe ubranie, skarpetki i rękawiczki – te dwa ostatnie elementy powinny być pokryte warstwą antypoślizgową.
  2. Pamiętaj o słuchaniu instruktora i możliwości regulacji oporu sprężyn – np.: w większości reformerów Balanced Body spotkasz żółte, niebieskie i
    czerwone oznaczenia. Żółty to najlżejszy opór, niebieski – średni, a czerwony – największy.
  3. Weź ze sobą ręcznik, bo możesz się nieco spocić 🙂

JAK ĆWICZYĆ NA REFORMERZE?

To, że pilates należy do bardziej spokojnych form treningu nie oznacza, że wyjdziesz z niego bez zakwasów. Wszystko przez to, że ta forma ćwiczeń – z zastosowaniem reformera – naprawdę angażuje do pracy całe ciało. I to nawet te miejsca, które zwykle są najsłabsze i często się o nich zwyczajnie zapomina. Tak wytrenowane mięśnie i powięzi funkcjonują dużo sprawniej. Dzięki temu możesz uniknąć napięć i naciągnięć, a tym samym – kontuzji i urazów.

Przypomnijmy jeszcze raz, jak wygląda reformer – bo to od tego zależy sposób prowadzenia ćwiczeń:

Reformer to wprawiana w ruch przez ćwiczącego platforma, mocowana za pomocą sprężyn o zróżnicowanej sile oporu do stabilnej ramy.

Taka budowa sprzętu umożliwia wykonywanie różnorodnych, dynamicznych i intensywnych, a jednocześnie płynnych i nieobciążających organizmu ćwiczeń. Dzięki temu treningi mogą być wielokrotnie powtarzane, co wzmacnia ich efekty. Dodatkowo obsługa reformera wymaga zastanowienia i skupienia się na “tu i teraz”. Konstrukcja oparta na kołach pasowych pomaga utrzymać Twoje kończyny na odpowiednim torze, co pozwala lepiej zrozumieć i opanować ruchy. Natomiast sprężyny o różnym oporze działają jak „dodatkowe mięśnie”, ułatwiając wykonywanie ćwiczeń.

Poniżej znajdziesz materiały filmowe, które pokazują jak ćwiczyć na reformerze. Mogą być dla Ciebie inspiracją do kolejnych treningów

ZWIĘKSZ SWOJĄ SIŁĘ ĆWICZĄC NA REFORMERZE

Jak to się dzieje, że mięśnie stają się silniejsze? Jest to związane ze stopniowym zwiększaniem napięcia mechanicznego. I tu z pomocą przychodzi reformer z możliwością regulowania oporu.

Regulowanie oporu sprężyn można porównać do zwiększania obciążenia hantli w treningu siłowym. Początki to zawsze niższa waga, którą stopniowo zwiększamy. Tak samo jest ze sprężynami – zwiększasz mechaniczny opór w miarę adaptacji mięśni do obecnych ustawień, by kontynuować wzrost siły.

Kolejnym elementem, który zwiększy moc mięśni, jest zwiększenie intensywności ćwiczeń. Chodzi o to, aby w tym samym czasie wykonać schemat np. dwukrotnie. To dwa razy więcej ćwiczeń, co łączy się bezpośrednio z przyrostem siły.

Odpowiednia praca z reformerem pozwoli uzyskać oczekiwane rezultaty, dzięki właściwemu użyciu oporu sprężyn. Taka technika nazywa się “dropset”. Co oznacza?

To nic innego jak nie przerywanie ćwiczeń mimo zmęczenia. Brzmi dość masochistycznie, prawda? Nic bardziej mylnego. Jeśli ćwiczysz np. na 1,5 sprężyny i poczujesz maksymalne zmęczenie, po prostu zmniejsz opór do 1 sprężyny i ćwicz dalej. Gdy znów poczujesz, że Twoje mięśnie mają dość –
znów zmniejsz opór, tym razem do 0,5 sprężyny i kontynuujesz pracę.

Rzeczywiście nie ma to za wiele wspólnego z tradycyjnym podejściem do pilatesu, jednak tego typu innowacje pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów. Szczególnie jeśli chodzi o zwiększenie siły mięśniowej.

EFEKTY ĆWICZEŃ

Już sam Joseph Pilates był chodzącym dowodem na to, że jego ćwiczenia działają i wzmacniają nie tylko mięśnie, ale mają wpływ i na odporność i na poprawę samopoczucia. Szybszy powrót do sprawności pacjentów szpitala podczas wojny, brak zachorowań na Hiszpankę w oddziale Joe’go to kolejne przykłady skuteczności metody.

Reformery to najpopularniejsze maszyny do pilatesu, zaprojektowane przez jego twórcę. Trening na nich zwiększa siłę mięśniową, elastyczność, wydolność, poprawia postawę ciała i ogólny stan zdrowia.

Wszelkie zmiany konstrukcyjne, jakie na przestrzeni lat unowocześniły pierwotną formę reformera, pozwalają jeszcze lepiej dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb. Przykładem mogą być reformery Balanced Body, takie jak Allegro i Allegro 2, z wykorzystaniem których możesz cieszyć się skutecznym i bezpiecznym treningiem oraz płynną i cichą pracą, zapewniającą pełne skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach.

Co najważniejsze, reformer jest bardzo uniwersalny. Mogą z niego korzystać osoby, które ze sportem łączy jedynie pilot od telewizora, a także te, które zajmują się nim zawodowo. To świetne rozwiązanie, które pomaga wrócić do sprawności po kontuzjach i urazach.

NAJWAŻNIEJSZE EFEKTY PILATESU NA REFORMERACH

Aby można było mówić o efektach, trzeba postawić na regularność. Stale powtarzane treningi, stopniowo zwiększające poziom trudności, zmieniają ciało nie do poznania. Wszystko sprowadza się do:

  • uelastycznienia ciała – dzięki połączeniu baletu, jogi i innych ćwiczeń wzmacniających, mięśnie stają się bardziej elastyczne i silniejsze, jednak bez efektu nadmiernego rozbudowania.
  • wzmocnienia mięśni – oprócz uelastycznienia, mięśnie całego ciała stają się mocniejsze. Efekt w szczególności dotyczy brzucha, pośladków i pleców, a także dna miednicy, co zapobiega obniżaniu się narządów rodnych u kobiet.
  • pokonania problemów z kręgosłupem – wzmocnienie mięśni dotyczy także obszarów utrzymujących kręgosłup. Dzięki ćwiczeniom lepiej go podpierają, są silniejsze, a w efekcie stabilizują go i ograniczają dolegliwości bólowe.
  • utraty zbędnych kilogramów – reformer doskonale sprawdza się w odchudzaniu – angażuje wszystkie partie mięśni, co wpływa na redukcję masy ciała.
  • poprawy kondycji – dla wykonania precyzyjnych ruchów niezbędna jest koncentracja. Pilates uczy zachowania równowagi i skupienia.
  • ujędrnienia skóry – ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i zwiększają ilość produkowanego kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna.
  • zrelaksowania i poprawy samopoczucia – pilates usuwa skumulowane napięcie w kręgosłupie, rozluźnia mięśnie karku, pleców i ramion. Pomaga się wyciszyć i zredukować stres.
  • nauki prawidłowego oddychania – pilates na reformerze uczy oddychania przeponą, dzięki czemu nauczysz się prawidłowo dotleniać cały organizm.
  • świadomości ciała i utrzymywania prawidłowej postawy – ustabilizowanie kręgosłupa, dzięki wzmocnieniu mięśni, pozwala uzyskać bardziejwyprostowaną postawę ciała i ograniczyć garbienie się. Ponadto treningi pilates pozwalają na bardziej świadomą kontrolę ciała, co bezpośrednio wpływa na nasze emocje, pozwala się wyciszyć i skupić.

Pilates to trening bez forsownego wysiłku, a jak widać, jego efekty są naprawdę wspaniałe. Sport ten nie tylko wzmacnia kręgosłup, pomaga stracić zbędne kilogramy, pracuje nad prawidłową postawą i świadomością ciała, ale także jest świetny dla osób, które po kontuzjach i urazach pragną wrócić do poprzedniej formy i poprawić jakość życia. Jak mówił sam Pilates:

REFORMERY A MATA

To prawda, że pilates można trenować dosłownie wszędzie. Wystarczy mata i znajomość ćwiczeń. Jednak dla niektórych to może być za mało. Także osoby o słabej kondycji czy też po urazach, mogą mieć problem z ćwiczeniami bez “wspomagania”. I tutaj z pomocą przychodzi reformer, którego zadaniem jest wsparcie nauki określonych ćwiczeń z zakresu Kontrologii. Co prawda oba narzędzia pracy służą do zrozumienia ruchu i funkcjonowania ciała, jednak precyzyjne ćwiczenia na macie są dość trudne, a z reformerem nie stanowią większego problemu.

Czy mata i reformer są w stanie siebie zastąpić? Niekoniecznie. Raczej uzupełniają się wzajemnie, ponieważ stanowią element całego systemu i dobrze, aby występowały razem.

ZALETY POŁĄCZENIA MATY I REFORMERA

Dlaczego powinnaś mieć na uwadze zarówno reformer, jak i matę? Między innymi dlatego, że nie zawsze możesz mieć dostęp do reformera, a matę zabierzesz ze sobą wszędzie. Chociaż reformer w domu staje się coraz bardziej popularny. Mata jest nieco trudniejsza – na niej wszystko zależy tylko od Ciebie. Trening na niej opiera się na masie Twojego ciała i grawitacji.

\Natomiast w reformerze, sprężyny działają jak dodatkowe mięśnie, które jednocześnie mogą ułatwiać trening (co ważne szczególnie na początku), jak i stanowić dodatkowe wyzwanie. Także liczba ćwiczeń, które można wykonać na reformerze jest nieporównywalnie większa. To właśnie wszechstronność tej maszyny znalazła swoje zastosowanie np. w rehabilitacji, przynosząc doskonałe efekty.

OD CZEGO LEPIEJ ZACZĄĆ?

Co jest jedną z najważniejszych rzeczy w pilatesie? Prawidłowy, mądry i precyzyjny ruch. Podchodząc w ten sposób do wyboru pierwszego sprzętu, na wygranej pozycji znajduje się reformer. Dlaczego? Bo jego budowa i sposób działania wyuczy Cię prawidłowych nawyków związanych z postrzeganiem ruchów i świadomością ciała.

Sam Pilates pracę z każdym nowym klientem rozpoczynał właśnie od reformera. Za jego pomocą uczył prawidłowych wzorców i stopniowo przygotowywał ćwiczącego do samodzielnych treningów. I nie ma tu znaczenia jak bardzo wysportowana jest dana osoba – reformer można ustawić praktycznie pod każdego klienta.

Jeśli z jakiś powodów trafiłaś już kiedyś na matę i dopiero zbierasz się do wypróbowania maszyn, zobaczysz, że po kilku treningach powrót na podłogę będzie dla Twojego ciała już zupełnie innym doświadczeniem.

Aby zacząć przygodę z reformerem, ważny będzie wybór studia i trenera, który nauczy Cię prawidłowej pracy z tą maszyną. Nauka na własną rękę w tym przypadku nie wchodzi w grę – trener będzie mieć na Ciebie oko i zauważy każdy źle wykonywany ruch. Będzie mógł go także na bieżąco skorygować, co pozwoli Ci uniknąć utrwalania niepoprawnych wzorców.

A jeśli chcesz zostać trenerką i myślisz o założeniu własnego studia, reformer i maty to minimum, jakie powinno się w nim znaleźć. Kontrologia w pierwotnym wydaniu opierała się na reformerze i warto trzymać się tej zasady.

ZALETY KORZYSTANIA Z REFORMERÓW

Różnice między matą a reformerem są dość znaczne – szczególnie na początku przygody z pilatesem. Skoro już o nich wiemy, warto zastanowić się, jakie jeszcze zalety kryją się za tym specyficznie wyglądającym łóżkiem.

  • Reformery zapewniają możliwość przeprowadzenia pełnego treningu całego ciała, niezależnie od posiadanych umiejętności i sprawności fizycznej.
  • Trening na reformerach jest o wiele efektywniejszy niż ćwiczenia na macie. – dzięki niemu można szybciej osiągnąć zamierzone rezultaty.
  • Nauka pilatesu na reformerach pozwala szybciej nauczyć się precyzyjnych ruchów, umożliwiając trenerowi szybkie wyłapanie i poprawę błędów ćwiczącego.
  • Pilates na reformerach nie obciąża stawów, co pozwala na trening nawet osobom otyłym.
  • Regularna praca z reformerem zwiększa siłę mięśniową, elastyczność, kondycję, poprawia postawę ciała, a także ogólny stan zdrowia.
  • Trening może być powtarzany wielokrotnie podczas każdego tygodnia, także przez osoby początkujące, które nigdy nie były aktywne ruchowo.

REFORMEROWY TRENING IDEALNY

Reformer to nie jeden trening. Reformer to cały wachlarz ćwiczeń i możliwości ich modyfikacji. Przeprowadzisz na nim wiele różnorodnych treningów – w zależności od swoich potrzeb.

Dzięki możliwości dodania do reformera różnych elementów np. jumpboarda, taśm czy obręczy, możesz w nieskończoność urozmaicać ćwiczenia. To nigdy się nie znudzi. Warto także przyjrzeć się reformerom z wieżą, która same w sobie pozwalają na przeprowadzenie niesamowitych treningów ze świetnymi efektami.

Tym sposobem, na reformerze przeprowadzisz zarówno trening fitness, jak i kardio.
Poćwiczysz na spokojnie, używając elementów jogi, wzmocnisz mięśnie, ale też
“poszalejesz” skacząc i trenując bardziej intensywnie. Innymi słowy – dopasujesz
trening do swoich potrzeb, umiejętności i nastroju.

Czy może być bardziej idealnie? 🙂

ROZCIĄGNIJ SIĘ JAK KOT(KA)

Nie wszyscy lubią rozciąganie. Klasyczne wyginanie się na macie może nieco przerażać, szczególnie jeśli u kogoś słabo z kondycją, a sport nigdy nie należał do ulubionych rozrywek. Reformer może to zmienić. Jak?

Sekretem jest ruchoma platforma! To dzięki niej łatwiej zwiększysz zakres ruchu. Pomocne będą też sprężyny o różnym stopniu oporu, które pozwolą lepiej kontrolować ciało i stopniować ruch. To zupełnie inne doświadczenie rozciągania niż jakikolwiek stretching na macie.

Jeśli chcesz uczyć pilatesu i trafisz na klientów, których już sama myśl o rozciąganiu przeraża, reformer będę rozwiązaniem. Być może nawet polubią tą formę aktywności, co będzie dla nich niemałym, ale bardzo pozytywnym zaskoczeniem.

FITNESS A REHABILITACJA

Niby dwie różne dziedziny, a jednak mocno powiązane: fitness i rehabilitacja. Co je łączy? Okazuje się, że bardzo wiele, szczególnie, jeśli z fitnessu wyodrębnimy pilates. Przypomnijmy – Joseph Pilates od dziecka zmagał się z wieloma chorobami i szukał sposobu na zachowanie sprawności. Ćwiczył jogę, balet, sztuki walki i medytację zen. Do treningów wprowadził także ćwiczenia greckie i rzymskie. Z biegiem lat konsultował swój sposób pracy z ciałem ze specjalistami w dziedzinie medycyny, lekarzami, terapeutami oraz pielęgniarkami. Jego wiedza mocno przysłużyła się podczas wojny, gdzie pomagał rehabilitować pacjentów. Podobnie miała się sprawa z kontuzjowanymi tancerzami, którzy pod jego okiem szybko wracali do sprawności, co z zawodowego punktu widzenia było dla nich bezcenne. Okazało się, że jego metody są wyjątkowo skuteczne.

Pilates odkrył, że naturalny, płynny i niewymuszony ruch na początku rehabilitacji zdecydowanie przyspiesza proces powrotu do sprawności. Musiał być to jednak prawidłowo dostosowany ruch. W tej technice nie ma miejsca na przypadek.

W miarę rozprzestrzeniania się wiedzy o pilatesie, trafił on do terapeutów i tak już zostało. Nadal stosują go przy leczeniu:

  • zespołów bólowych kręgosłupa,
  • urazów ortopedycznych,
  • związanym z koniecznością rehabilitacji sportowej, neurologicznej i geriatrycznej.

W terapii głównie korzystają z mat i maszyn, z których najpopularniejszy jest właśnie reformer (np.: Clinical Reformer). To zasługa jego specyficznej konstrukcji, wykorzystującej sprężyny i grawitację dla ułatwienia ćwiczeń osobom o słabszej kondycji i po urazach.

Metoda Josepha Pilatesa zakłada, że większość urazów, nieprawidłowych ułożeń naszego ciała, można wyleczyć ćwiczeniami – należy jednak dla każdego pacjenta opracować indywidualny wzorzec ruchowy. Dotyczy to zwykłych, codziennych czynności, czyli siedzenia, sięgania, obracania czy chodzenia przy odpowiednim poziomie obciążenia kręgosłupa i kończyn. Pilates był twórcą i orędownikiem teorii, że stabilny rdzeń naszego ciała determinuje odpowiednie kontrolowanie naszej ruchomości. Dlatego cały pilates opiera się właśnie na stabilizacji tułowia, brzucha i miednicy, co ułatwia kontrolowanie ruchu. Takie podejście znajduje znakomite zastosowanie w rehabilitacji i przywracaniu sprawności ruchowej, przynosząc szybsze i długofalowe efekty.

REFORMERY W SALI TRENINGOWEJ

Podstawą pilatesu są reformery, dlatego dziś ciężko już sobie wyobrazić studio pilates bez żadnych maszyn. Na przestrzeni lat powstały różne wersje tych łóżek, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno trenerzy, jak i klienci.

Decyzja o wyborze reformerów do sali treningowej powinna być mocno przemyślania. Ma to związek z różnicami w prowadzeniu zajęć grupowych i indywidualnych, a także z wielkością dostępnej przestrzeni.

Łóżka do pilatesu zajmują trochę miejsca, dlatego nie obejdzie się bez konkretnego planu. Raczej nikt nie będzie chciał przychodzić do studia, w którym podczas zajęć na reformerach jest ciasno, trzeba się przepychać, albo gdzie nie słychać nauczyciela ze względu na zbyt duże odległości.

Wybór wielkości studia powinien też zależeć od rodzaju prowadzonych treningów – czy będą to głównie zajęcia indywidualne, gdzie tego miejsca potrzeba zdecydowanie mniej, czy raczej w większości zajęcia grupowe (zwróć uwagę na dedykowany dla takich zajęć Rialto Reformer), co wymaga większej liczby sprzętu. Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy, zarówno dla właściciela studia, jak i dla klientów.

Zajęcia indywidualne z punktu widzenia klienta są droższe, ale nauczyciel jest wtedy w stanie wyłapać każdy błąd, poświęca ćwiczącemu całą swoją uwagę. Takie treningi prowadzone są raczej w mniejszych studiach, a nawet przydomowych, co – z punktu widzenia właściciela – zmniejsza koszty wynajmu sali i nie wymaga zatrudniania pracowników (jeśli właściciel jest także instruktorem i chce uczyć).

Z kolei zajęcia grupowe będą tańsze dla pojedynczego klienta, ale w tym przypadku uwaga instruktora będzie podzielona między uczestników. Trzeba poczekać na swoją kolej i być świadomym, że nauczyciel może nie zauważyć jakiś nieprawidłowości.

PILATES NA REFORMERACH POMYSŁEM NA BIZNES?

Skoro wiesz już, że trening pilatesu na reformerze nie może obyć się bez instruktora, to może czas pomyśleć o własnym studio? Fakt, mniejsze i większe sale wyrastają ostatnio jak grzyby po deszczu. Zastanówmy się jednak, czy taki pomysł na życie i biznes, także dla Ciebie będzie odpowiednią drogą? Bo to nie jest tak, że wystarczy mieć pieniądze i otworzyć studio. Gdy nie masz do danej dziedziny serca – na nic Twoje inwestycje.

Studio pilates to miejsce, które musi napawać spokojem i emanować dobrą energią. To właśnie atmosfera i umiejętności nauczania są kluczem – a nie to, jak wielkie masz studio. Wbrew pozorom, duże studio, może oznaczać więcej problemów niż radości z własnej firmy. Więc, czy to na pewno dobry pomysł na biznes?

  • CORAZ BARDZIEJ
    POPULARNA BRANŻA
  • WYBÓR KLIENTA
    NALEŻY DO CIEBIE
  • ZARABIANIE NA
    WŁASNEJ PASJI
  • PROZDROWOTNY
    WPŁYW NA LOKALNĄ
    SPOŁECZNOŚĆ

Na powyższych grafikach widnieją największe korzyści z prowadzenia własnego studia pilates. Przyjrzyjmy się im bliżej:

  1. Coraz bardziej popularna branża – o pilatesie usłyszeć można z telewizji, przeczytać w internecie. Dostęp do informacji i rosnąca popularność ćwiczeńsprawia, że część klientów znajdzie Cię sama – szukając w okolicy studia oferującego zajęcia pilates na maszynach.
  2. Wybór klienta należy do Ciebie – tak, w pilatesie możesz pracować z kim chcesz. Wolisz pracę ze sportowcami – tworzysz takie zajęcia. Chcesz pracować z osobami starszymi? To też świetna droga, którą możesz łączyć np. z fizjoterapeutami czy rehabilitantami tworząc centrum rehabilitacji. Może wolisz pracę tylko z kobietami? Stwórz miejsce, które stworzy dla nich odpowiednią atmosferę.
  3. Zarabianie na własnej pasji – jednym z sekretów powodzenia biznesu w tej branży jest właśnie pasja. Oprócz umiejętności, zarażanie dobrą energią jest bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie przedsięwzięcia.
  4. Prozdrowotny wpływ na lokalną społeczność – nowy klub? Niektórzy przyjdą z czystej ciekawości i… polecą innym! To miejsce może stać się nowymcentrum zdrowego trybu życia i integrować lokalną społeczność.

MODEL BIZNESOWY – SEKRET ZYSKOWNEJ FIRMY

Sama pasja i zapał nie wystarczą, jeśli nie masz dobrze przemyślanego planu działania. Niestety, mimo że sport nie za dużo ma wspólnego z papierologią, chcąc założyć w Polsce działalność gospodarczą, musisz przygotować się na… ogrom pracy, którą niekoniecznie lubisz. Jednak najpierw skup się na planie.

Zacznij od zastanowienia się, jaka praca sprawia Ci najwięcej przyjemności i czy będziesz prowadzić studio sama, czy może jednak z pracownikami. Odpowiedz sobie na pytanie, jaki cel chcesz osiągnąć? Czy będzie to bardziej centrum rehabilitacji, czy duże studio do zajęć grupowych, a może bardziej kameralne miejsce treningów indywidualnych? Może dla pasjonatów albo dla sportowców? A może…

No właśnie, opcji jest bardzo dużo i na pewno znajdziesz przestrzeń, w której staniesz się specjalistką. Pamiętaj, że kiedy kierujesz swoją ofertę do wszystkich to tak naprawdę kierujesz ją do… nikogo. Ludzie lubią czuć, że otrzymują coś dopasowanego specjalnie do ich potrzeb. Więc daj im to.

Jeśli masz już pomysł na siebie i pieniądze na start – a maszyny jednak sporo kosztują – to czas najwyższy zakasać rękawy. Jednak jeżeli jedynym czynnikiem hamującym Twój rozwój jest brak funduszy, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem:

CZY TA INWESTYCJA SIĘ OPŁACA?

Czy prowadzenie studia pilatesu się opłaca? To zależy. W biznesie jednym się “udaje”, innym nie. Dlaczego tak jest? Nie, nie jest to kwestia jedynie przypadku. Na pewno trzeba mieć trochę szczęścia, jak do wszystkiego. Jednak dobra strategia, zbadanie rynku, trzymanie się planu, obserwowanie lokalnego środowiska i jego potrzeb oraz dopasowany do grupy odbiorców marketing zwiększa szansę na powodzenie.

Tym bardziej, że aby wystartować nie musisz wcale posiadać ogromnej gotówki – całe szczęście istnieje opcja leasingu, co całkiem dobrze sprawdza się w przypadku reformerów. Dzięki temu z mniejszym początkowym obciążeniem możesz skupić się na pracy nad studiem i… spłacić leasing szybciej niż Ci się wydaje 🙂

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE REFORMERA?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów reformerów, więc wybór wcale nie jest taki oczywisty. Musisz wziąć pod uwagę jego rozmiary, funkcjonalność oraz wygląd. A to z kolei zależy od Twoich upodobań, gustu i charakteru pracy, do której reformer Ci potrzebny.

Reformery przeznaczone do użytku profesjonalnego to często te same maszyny, z których można korzystać w domu (sprawdź idealny do domowych warunków, składany Metro IQ Reformer). Działają w ten sam sposób, a możliwe modyfikacje pozwalają na szersze wykorzystanie urządzenia i ułatwienie sobie pracy. Na rynku dostępny jest nadal “pierwotny” reformer – Contrology Reformer – czyli dokładne odwzorowanie projektu samego Josepha Pilatesa. Z tym reformerem możesz nieco przenieść się (i swoich klientów) w przeszłość i zasmakować wyzwań klasycznego pilatesu.

JAK WYBRAĆ REFORMER?

Jeśli szukasz reformerów do studia, koniecznie dopasuj je pod swoich klientów. Inne potrzeby mają osoby wymagające rehabilitacji, a zupełnie inne sportowcy czy tancerze. Jeszcze inne wymagania określają charakter ćwiczeń dla osób początkujących. Inaczej też ćwiczy się w grupach. Pamiętaj, że to właśnie Twoją rolą jest dopasowanie reformera pod klienta – nie odwrotnie. Jeśli wybierasz reformer do swojego prywatnego użytku, też musisz zwrócić uwagę na takie elementy, jak:

Platforma

platforma z niższymi wyprofilowanymi oparciami ramion (Contrology Reformer)
zapewnia idealne dopasowane do kształtu ramion i stóp lub wyższe np.: dwupozycyjne jak w Studio Reformer, co pozwala dopasować reformer do osób o wąskich i szerokich ramionach.

Sprężyny

z jednym oporem, który wymaga większej siły lub z możliwością regulacji (kolorowe sprężyny, nawet 46 stopni oporu), gdzie opór
można dopasować do ćwiczącego (np. Allegro Reformer), co ułatwia pracę z maszyną.

Poręcz

ze stałym lub zmiennym kątem nachylenia (np. w 4 pozycjach pionowych jak w Studio Reformer), może być szersza (np.: Allegro
Reformer i Allegro 2 Reformer – pozwala na regulację i dostosowanie do wzrostu i budowy ciała osoby ćwiczącej bez zmiany wysokości reformera.

Pasy i uchwyty

mogą to być skórzane paski, które wymagają większego nakładu pracy podczas ćwiczeń, albo ułatwiające ćwiczenia linki np.: system linek SoftTouch bez metalowych klipsów z możliwością precyzyjnej regulacji w Allegro 2
Reformer.

ILE KOSZTUJE REFORMER?

Skoro już wspomnieliśmy, że maszyny kosztują “sporo”, pora to nieco sprecyzować. Faktem jest, że ich ceny zaczynają się na kilku a kończą na kilkunastu tysiącach złotych, więc warto wybrać to, czego rzeczywiście potrzebujesz.

Popularność reformerów ma tutaj swoje plusy – możesz przejść się do różnych studiów i tam wypróbować maszyny. Możesz też wybrać się na coraz częściej organizowane w Polsce konferencje pilatesowe, gdzie testować można zarówno reformery, jak i inne maszyny do pilatesu.

Zawsze najważniejsze są specyfikacje konkretnych urządzeń – i w tym przypadku warto poczytać, a także skontaktować się z profesjonalistami w tej dziedzinie. Możesz na przykład skonsultować i zamówić reformer dopasowany do siebie na stronie producenta Balanced Body Polska, albo zdecydować się na zakup sprzętu dostępnego od ręki w sklepie Sissel.pl. Znajdziesz tam też różne akcesoria do reformerów, które dodatkowo urozmaicą treningi.

Zadbaj o to, by obsługa posprzedażowa była łatwo dostępna – okresowe serwisowanie sprzętu to prawdziwe must have szanującego się i profesjonalnego studia pilatesu. A jesteśmy pewni, że Twoje studio właśnie takie jest (będzie)!

Scroll to Top