MASZYNY DO PILATESU

Mówisz “pilates” – myślisz…?

No właśnie, z czym kojarzy Ci się pilates?

Nam nieodłącznie z maszynami i innymi akcesoriami do ćwiczeń. Maszyn do pilatesu powstało całkiem sporo, dlatego
warto wiedzieć więcej na ich temat. W końcu są efektem pracy samego twórcy tego systemu – Josepha Pilatesa. Część z
nich została unowocześniona, część pozostała wierną kopią pierwowzoru.

Którą z nich warto wybrać? Od czego zacząć? Co możesz zyskać ćwicząc na maszynach?

Przed Tobą prawdziwa podróż po świecie sprzętu do pilatesu

RODZAJE MASZYN DO PILATESU

Niekwestionowanym liderem wśród maszyn do pilatesu są reformery. Chyba nie ma osoby, która poznając pilates, nie zetknęłaby się z tą nazwą.

Reformerowi towarzyszą mniej i bardziej
zaawansowane maszyny, z których można
wymienić:

  • Beczki,
  • Krzesła,
  • Łuki,
  • Wieże,
  • Cadillaki.

Aby łatwiej było Ci zrozumieć, do czego służą te
maszyny i co możesz za ich pomocą osiągnąć,
przeczytaj ich skróconą charakterystykę.

REFORMERY I REFORMERY Z WIEŻĄ

Reformer to jeden z najbardziej wszechstronnych i efektywnych sprzętów do pilatesu. To właśnie od niego Joseph Pilates rozpoczynał profesjonalne treningi dla swoich pierwszych klientów. Urządzenie składa się z ruchomej platformy, która przesuwa się po szynach, umożliwiając wykonywanie różnorodnych ćwiczeń opartych na kontroli oddechu i precyzji ruchu.

Dla początkujących to doskonałe narzędzie do nauki poprawnej postawy i wzmocnienia mięśni głębokich. Idealnie nadaje się też dla osób zaawansowanych, umożliwiając intensywne treningi siłowe, stabilizacyjne i rozciągające, które przynoszą znaczne korzyści dla kondycji fizycznej, elastyczności i siły mięśniowej.

Dzięki możliwości regulacji oporu sprężyn oraz wielu dostępnych akcesoriów, a także opcji dokupienia wieży, reformer może być dostosowany do różnych poziomów zaawansowania i celów treningowych, a nawet rehabilitacji. Najbardziej rozbudowane ćwiczenia wykonasz właśnie na reformerze z wieżą.

BECZKI

Beczka (Pilates Barrel) to kolejny rodzaj sprzętu pilatesowego, charakteryzujący się łukowatym kształtem. Jej pierwowzór został prawdopodobnie zbudowany z beczki po piwie. Ten sprzęt umożliwia wykonywanie ćwiczeń zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej – głównie siłowych i rozciągających. Dla osób początkujących może być wyzwaniem, ale wytrwałość pozwala stopniowo budować siłę i elastyczność.

To kolejna maszyna do nauki poprawnej postawy, równowagi i kontroli ciała, ponieważ umożliwia stabilizację korpusu podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki specyficznemu kształtowi, beczka wspomaga rozwój siły mięśni brzucha, pleców i miednicy, jednocześnie poprawiając elastyczność kręgosłupa.

Na beczce intensywność ćwiczeń regulujesz poprzez zmianę pozycji ciała i ustawienia sprzętu, dlatego można ją dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego praktykującego pilates.

KRZESŁA

Krzesło to kompaktowy sprzęt, który umożliwia wykonywanie różnorodnych ćwiczeń siłowych i rozciągających, głównie skupiających się na stabilizacji korpusu. Uczy zachowania równowagi i kontroli ciała podczas wykonywania różnych pozycji. Pozwala na izolację poszczególnych grup mięśniowych, umożliwiając precyzyjne i kontrolowane wykonywanie ćwiczeń.

Mimo niepozornej budowy, to naprawdę zaawansowana maszyna, która umożliwia wykonywanie nawet bardzo intensywnych treningów, które angażują mięśnie całego ciała. Wszystko to dzięki sprężynom i uchwytom, które pozwalają na zwiększenie oporu ćwiczeń, co sprzyja rozwojowi siły mięśniowej.

Ponadto, możliwość regulacji poziomu trudności ćwiczeń sprawia, że krzesło może być dostosowane do różnych poziomów zaawansowania i celów treningowych każdego praktykującego pilates.

ŁUKI

Łuk to sprzęt, który wykorzystuje się głównie do rozciągania i wzmacniania mięśni pleców oraz poprawy elastyczności kręgosłupa. Jego charakterystyczny kształt łuku (symetryczny lub asymetryczny) umożliwia przeprowadzenie różnorodnego treningu i zapewnia optymalny komfort. Dodatkowym efektem ćwiczeń na tym sprzęcie jest poprawa postawy ciała, równowagi i koordynacji.

Lekka i niewielka konstrukcja łuku sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla ćwiczących w domu oraz w klubach. Nadaje się zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Może być stosowany samodzielnie lub jako element innych maszyn do pilatesu, np. reformera.

pilates arc

WIEŻE

Wieża umożliwia wykonywanie setek różnorodnych i bezpiecznych ćwiczeń w każdej, nawet najmniejszej przestrzeni. Wbrew pozorom to dość zaawansowany sprzęt, z szerokim zakresem możliwości treningowych. Wykonasz na nim ćwiczenia siłowe, stabilizacyjne, rozciągające oraz rehabilitacyjne. Potrafią być dobrym wyzwaniem na początek i jednocześnie doskonałym narzędziem do nauki kontroli ciała, rozwijania siły mięśniowej, koordynacji i poprawy elastyczności. Zaawansowani użytkownicy również znajdą tutaj szereg rozwiązań dla siebie.

Pilates Tower wzbogacają standardową pracę na macie, urozmaicają i zwiększają różnorodność treningu. Sprawdzą się w domu, jak i profesjonalnych studiach.

CADILLAKI

Cadillak to najbardziej zaawansowana maszyna do pilatesu, łącząca w sobie zalety maty treningowej, reformera i wieży. Składa się z łóżka z zamontowanymi sprężynami, uchwytami, drążkami i pętlami. Pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń siłowych, stabilizacyjnych i rehabilitacyjnych w wielu płaszczyznach.

Ten sprzęt to nic innego jak unowocześniona wersja pierwszego Cadillaka, który powstał ze szpitalnego łóżka, na którym pacjenci mogli wracać do sprawności ćwicząc w pozycji leżącej lub półleżącej.

Warto wspomnieć, że na Cadillak często mówi się “trapez do pilatesu” lub “Trapeze Table”. Trening na nim aktywuje do pracy niemal wszystkie grupy mięśni, dzięki czemu doskonale nadaje się dla osób początkujących, jak i zaawansowanych.

RÓŻNICE MIĘDZY KLASYCZNYMI A NOWOCZESNYMI MASZYNAMI DO PILATESU

KLASYCZNY PILATES

Praca z maszynami do pilatesu to główne założenie treningowe twórcy tej metody – Josepha Pilatesa. Zaprojektował takie urządzenia jak: reformer, krzesło, wieża, beczka i cadillak.

Klasyczni instruktorzy do dziś praktykują oryginalne (lub jak najbardziej zbliżone do oryginału) procedury treningowe, ćwiczenia oraz kolejność ich wykonywania. Jedną z najważniejszych różnic prowadzenia treningu w klasyczny sposób jest ustawienie ciała. Podstawowe ćwiczenia prowadzi się tutaj w pochyleniu do tyłu, gdzie miednica jest schowana.

Także sprzęt jest tutaj najwierniejszą kopią swoich pierwowzorów. Klasyczne maszyny są bardziej surowe, przez co gwarantują bardziej autentyczne odczucia. Z tego też powodu dla wielu osób mogą okazać się zbyt wymagające i trudne.

Koniecznie sprawdź polecaną serię maszyn do klasycznego pilatesu Contrology od Balanced Body: Contrology Reformer, Contrology Reforner z wieżą, Contrology Ladder Barrel, Contrology Cadillac, Contrology Wunda Chair, Contrology Arm Chair, Contrology Spine Corrector czy też Ped-o-Pull.

NOWOCZESNY PILATES

Nowoczesne maszyny to następstwo udoskonaleń związanych z poszerzeniem wiedzy na temat biomechaniki ciała i potrzebą korzystania z nich przez mniej zaawansowane osoby. Wszystko nadal opiera się na założeniach Josepha Pilatesa, jednak dodano lub zmodyfikowano różne odmiany ćwiczeń, aby m.in.: jeszcze lepiej wspomagać rehabilitację po urazach. Inaczej podchodzi się do ustawienia miednicy – ćwiczenia prowadzone są w miednicy neutralnej, gdzie występuje normalne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego. Kolejność ich wykonywania również jest zmieniona.

Maszyny konstruowane są z nieco innych materiałów, przy użyciu nowocześniejszych technologii. Różne opcje ustawień pozwalają dopasować je do umiejętności i potrzeb każdego ćwiczącego – niezależnie od wieku i zaawansowania – zapewniając komfort i bezpieczeństwo.

Przykładowymi maszynami są tutaj:

  • reformery: Allegro, Allegro 2, Rialto, Studio
  • beczki: Ladder Barrel
  • krzesła: Combo Chair, Exo Chair
  • cadillaki: Reformer Trapeze Combination, Trapeze Table

Co więc najbardziej różni maszyny klasyczne i nowoczesne? Konstrukcja oraz możliwości dopasowania sprzętu. Klasyczne maszyny są trudniejsze, wykonane z podobnych materiałów co ich pierwowzór. Przykładem może być Contrology Reformer, z aluminiową ramą, pasami wykonanymi z naturalnej skóry i sprężynami o długich zaczepach. Nowoczesne wersje wyposażone są w łatwiejsze do regulacji linki, ramę z dodatkami drewna lub całkowicie drewnianą (np. Studio Reformer) oraz sprężyny o różnym stopniu oporu. Nowoczesność to większe ułatwienie treningu i możliwość pracy z idealnie dopasowanym do użytkownika sprzętem – co ma swoje zalety, szczególnie dla osób z urazami czy po kontuzjach.

MASZYNY PILATES DO DOMU

Pokochałaś pilates i zastanawiasz się nad własną maszyną? W sumie byłoby super, tylko… te na których ćwiczysz w studio zajmują bardzo dużo miejsca? Całe szczęście i na to istnieje rozwiązanie.

Lata doświadczeń i setki godzin spędzone na projektowaniu maszyn pozwoliły marce Balanced Body stworzyć bardziej kompaktowe urządzenia, z których z powodzeniem możesz korzystać w domowych warunkach.

Na naprawdę małych przestrzeniach idealnie sprawdzi się Metro IQ Reformer, lekki Exo Chair, funkcjonalne Step Barrels lub niepozorny Pilates Arc.

Jeżeli jednak możesz sobie pozwolić na coś nieco większego – zamiast Metro iQ, doskonałym wyborem będzie któryś z reformerów: Allegro 1, Rialto lub Allegro 2. Zwróć też uwagę na kompaktowy Springboard lub nowoczesną wersję Ped-o-Pull.

Wszystkie te maszyny zostały wręcz stworzone do użytku domowego – w zależności od rodzaju można je składać, przesuwać i ustawiać w pionie, co mocno ułatwia przechowywanie. To oczywiście tylko przykłady, bo w użytku domowym sprawdzi się większość urządzeń Balanced Body stworzonych z myślą o nowoczesnym pilatesie

Zwróć też uwagę, że niewątpliwą zaletą nowoczesnych maszyn jest ich intuicyjna obsługa oraz łatwość użytkowania. Część z nich możesz spotkać w profesjonalnych studiach pilatesu, co jest dowodem na to, że każdego dnia możesz skutecznie trenować – tyle, że w zaciszu własnego domu.

KTÓRE MASZYNY IDEALNIE SPRAWDZĄ SIĘ W DOMU?

METRO IQ® REFORMER BALANCED-BODY

Stworzony do użytku domowego. To w pełni funkcjonalny reformer, ze składaną, teleskopową ramą, łatwymi w obsłudze blokadami i kółkami. Taka konstrukcja gwarantuje mobilność, szybkie i łatwe zmniejszenie długości urządzenia, dzięki czemu możesz trzymać go pod łóżkiem lub w szafie.

CLARA STEP BARREL LITE BALANCED-BODY

Praktyczne i lekkie wydanie oryginalnego, ciężkiego drewnianego łuku Clara Step Barrel. Idealnie nadaje się do ćwiczeń na macie i na reformerze. Zapewnia prawidłowe wsparcie kręgosłupa lędźwiowego, precyzyjne ustawienie miednicy oraz bezpieczne rozciąganie pleców.

EXO CHAI BALANCED-BODY

To jedno z najlżejszych i bardziej kompaktowych krzeseł, idealnie nadające się do użytku domowego. Ciekawy design pozwala przechowywać go nawet w salonie. Mimo niewielkich rozmiarów, skutecznie poprawia stabilność, równowagę i kontrolę nad ciałem oraz wzmacnia siłę mięśniową.

PILATES SPRINGBOARD BALANCED-BODY

Brak miejsca na podłodze? Rozwiązaniem jest Pilates Springboard. Wykonany z drewna klonowego, mocowany do ściany, nie zajmuje wiele przestrzeni. Pozwala jednak prowadzić dynamiczne i intensywne treningi całego ciała. Skutecznie zastępuje wieżę do pilatesu.

PED-O-PULL BALANCED-BODY

Zaprojektowany przez samego Pilatesa – zajmuje niewiele przestrzeni, umożliwia regulację i zapewnia odpowiedni opór. Pomaga rozwijać stabilność, równowagę oraz prawidłową postawę ciała. Uczy świadomości i wymaga skupienia, co gwarantuje solidny, domowy trening.

Oczywiście wymienione sprzęty to nie wszystko, co może nosić miano “maszyn do domowego użytku”. Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości przestrzeni, jaką możesz przeznaczyć pod swoje własne, prywatne studio. Jeżeli w Twoim domu znajdzie się cały wolny pokój, czy też wyższe pomieszczenie w piwnicy, to możesz sobie pozwolić nawet na Cadillaka.

Dla wielu osób, kluczowym czynnikiem będzie też cena – bo sprzęt do pilatesu zdecydowanie nie należy do najtańszych. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór – ważne jest, aby wybrać sprzęt odpowiedni dla swoich indywidualnych potrzeb i poziomu zaawansowania. A gdy już staniesz się właścicielką takiej maszyny, upewnij się, że korzystasz z niej zgodnie z zaleceniami instrukcji lub – jeśli nie czujesz się pewnie – zdecyduj się na indywidualne sesje pod nadzorem profesjonalnego instruktora.

MASZYNY PILATES DO PROFESJONALNEGO UŻYTKU

Profesjonalny użytek maszyn do pilatesu zwykle kojarzy się ze studiem. Jednak urządzenia te znajdują swoje zastosowanie także w innych miejscach. Są to m.in. kluby fitness, siłownie, gabinety fizjoterapeutów i rehabilitantów, gabinety odnowy biologicznej i inne miejsca, które stawiają zdrowie na pierwszym miejscu.

Wybór maszyn do profesjonalnego użytku zależy więc od charakteru prowadzonej działalności. Inne wymagania mają sportowcy, a inne np.: osoby po wypadkach.

Duże znaczenie ma również liczba uczestników – czy w projektowanym miejscu będą to raczej zajęcia indywidualne czy w większości grupowe. Dla początkujących czy dla zaawansowanych? Dla “wszystkich” czy dla sprecyzowanych grup odbiorców?

Inny sprzęt wykorzystasz w ogromnym studio, a zdecydowanie inny w klubach ze zróżnicowaną ofertą treningową, gdzie miejsce na podłodze jest na wagę złota.

Jedno jest pewne – w profesjonalnych miejscach eksploatacja sprzętu jest dużo większa niż w przypadku domowego użytku.

SPRZĘT NA ZAJĘCIA INDYWIDUALNE

Kiedy mówimy o zajęciach indywidualnych? Tak, dokładnie – wtedy, kiedy instruktor pracuje z klientem 1:1. W sumie to taki trójkąt – nauczyciel, klient i maszyna do pilatesu. Do tego w tym samym czasie i w tym samym miejscu, a także z tym samym celem. Jak pewnie już wiesz, cele te mogą być bardzo różne. Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu, który musi dać się dostosować pod osobę ćwiczącą – nigdy odwrotnie.

I tak w studiach pilates do indywidualnej pracy można zaproponować reformer Allegro, Allegro 2, Studio Reformer lub CenterLine Reformer, które spełniają warunki dopasowania do użytkownika. Z kolei np. w rehabilitacji i fizjoterapii, w pracy z pacjentem sprawdzi się Clinical Reformer – także w wersji z wieżą.

Poza reformerami, w przypadku sesji indywidualnych, warto zainteresować się cadillakami. Wymagają sporej uwagi ze strony instruktora, dając jednocześnie wspaniałe efekty, zarówno wśród osób trenujących dla poprawy kondycji i dbania o aktywność, sportowców zawodowych, jak i osób po kontuzjach i urazach. Zwróć tutaj uwagę na Pilates Trapeze Table oraz najbardziej wszechstronny Reformer Trapeze Combination, który łączy w sobie cechy reformera i cadillaka.

Podczas treningów indywidualnych jedna taka maszyna potrafi skutecznie zastąpić inne. Jednak czy to znaczy, że treningi personalne nie powinny być prowadzone na mniejszych urządzeniach? Absolutnie nie! Z powodzeniem możesz korzystać z krzeseł, wież, beczek i łuków – które są doskonałym uzupełnieniem treningów. Wszystko zależy od celu, jaki razem ze swoim klientem chcesz osiągnąć

Dla fanów klasycznego pilatesu też znajdzie się coś odpowiedniego. Seria Contrology od Balanced Body pozwoli poczuć klimat sprzed lat i skutecznie odtworzyć autentyczne doznania z treningów z samym Pilatesem.

MASZYNY NA ZAJĘCIA GRUPOWE

Zajęcia grupowe nieco różnią się od zajęć indywidualnych – i to nie tylko ze względu na liczbę osób w sali. Prowadzący sesję musi skupić swoją uwagę na kilku osobach jednocześnie – co jest ściśle związane z koniecznością wykonywania precyzyjnych ruchów. Mimo wszystko chętnych na zajęcia grupowe nie brakuje – raźniej trenuje się ze znajomymi. Kolejną kwestią jest także cena samego treningu – grupowe spotkania zwykle są o wiele tańsze.

Maszyny ułatwiają wykonywanie ćwiczeń i oferują znacznie więcej możliwości. Czy nadają się do treningów grupowych? Oczywiście. Najczęściej wybieranym sprzętem pod takie zajęcia jest: Allegro Reformer, Allegro 2 Reformer, Rialto Reformer. W mniejszych, 3-4 osobowych grupach sprawdzi się Centerline Reformer oraz Studio Reformer (też w wersji z wieżą), który – podobnie jak samodzielna wieża Wall Tower – można też wykorzystać podczas treningów indywidualnych. Ich bardziej kompaktowe kształty pozwolą na prowadzenie grupowych zajęć nawet w mniejszym studio. Jednocześnie umożliwiają wykonywanie praktycznie takich samych ćwiczeń, jak na – zajmującym dużo miejsca – cadillaku.

Świetnym rozszerzeniem możliwości treningu na reformerach jest wykorzystanie lekkich i kompaktowych beczek Clara Step Barrel Lite. Zajęcia grupowe można też prowadzić z pomocą łuku Pilates Arc oraz krzeseł – na czele z lekkim EXO Chair. Dynamiczne ćwiczenia w wieloosobowych grupach? To możliwe dzięki zamontowanym obok siebie na ścianie wież Pilates Springboard.

JAKIE MASZYNY WYBRAĆ DO PIERWSZEGO STUDIA?

Otwierając studio pilatesu, bierzesz pod uwagę prowadzenie go przez dłuższy czas, prawda? Dlatego tak ważne jest, aby sprzęt do pilatesu, który wybierzesz, był niezawodny i wytrzymały. Jeśli określiłaś już swój plan na biznes, to wiesz już ile masz miejsca, jaki masz budżet i z jakimi klientami będziesz pracować. Wiadomo – od czegoś trzeba zacząć. Małe studia zwykle zaczynają od 1, góra 2 reformerów oraz beczki, krzesła i akcesoriów uzupełniających. Pamiętaj, że najważniejsze to wystartować – w miarę rozwoju biznesu będziesz mogła dokupować kolejny sprzęt i inwestować w nowe szkolenia.

Wybierając sprzęt kieruj się jego jakością i długością gwarancji – w końcu ma starczyć na lata. Profesjonalne maszyny zwykle zbudowane są z wytrzymałego i lżejszego aluminium lub twardego i trwałego drewna (np. klonu lub dębu). Nie daj się nabrać na tańsze rozwiązania, gdzie wykorzystano miękką sosnę – ten rodzaj drzewa zwyczajnie się do tego nie nadaje. Mocny i trwały materiał = niezbędna wytrzymałość i możliwość bezawaryjnego i intensywnego użytkowania maszyn. Ta zasada dotyczy każdego miejsca treningów – nie ważne czy to gabinet fizjoterapeutyczny, butikowe studio czy też ogromna sala do pilatesu.

Jakie maszyny wybrać do pierwszego studia?

  • Reformer – czyli najważniejszy element wyposażenia. To prawdopodobnie na nim Twoi klienci spędzą najwięcej czasu. Jest najbardziej wszechstronną maszyną, którą – od razu lub w miarę rozwoju studia – możesz rozbudować o kolejne akcesoria (a jest ich sporo) oraz dokupić do niego wieżę (oprócz Contrology Reformera – rozbudowa jest możliwa tylko w specjalnej wersji). Dzięki temu mocno rozszerzysz możliwości tego urządzenia.
  • Cadillak – zazwyczaj kupowany jest na końcu, jako powiększenie repertuaru możliwości. To maszyna do bardzo zaawansowanych ćwiczeń, również tych w podwieszeniu. Koniecznie sprawdź Reformer Trapeze Table od Balanced Body.
  • Inne maszyny – każda dodatkowa maszyna – czy to beczka, krzesło czy wieża – rozszerzą ofertę studia i mocno urozmaicą treningi. Gdy połączysz je z reformerem, staną się wspaniałym uzupełnieniem ćwiczeń.

PILATES NA MASZYNACH CZY BEZ?

To pytanie mogłoby także brzmieć: “Pilates na maszynach czy na macie?”. Fakt jest taki, że z wykorzystaniem sprzętu trening jest bardziej efektywny. Reformer czy cadillak potrafi zaangażować do pracy nawet te mięśnie, o których człowiek nie ma pojęcia, że istnieją. To prawdziwa petarda! Ponadto maszyny są ogromnym ułatwieniem, szczególnie dla początkujących. Dzięki nim łatwiej zrozumieć istotę precyzyjnego ruchu i opanować podstawy. Zdecydowanie łatwiej przejść np. z reformera na matę niż odwrotnie.

Na macie wszystko zależy od ćwiczącego. Pracuje się tylko z ciałem, co mocno ogranicza liczbę ćwiczeń. Ne rozszerzysz ich o żadne nowe modyfikacje. To możesz zrobić pracując np. na reformerze. Wykorzystanie sprężyn, pasów i ruchomej platformy daje praktycznie nieograniczone możliwości treningowe.

Maszyny motywują mięśnie do wydajniejszej pracy. Dzięki nim zmniejsza się także ryzyko niepoprawnego wykonywania ćwiczeń, a to właśnie precyzja jest podstawą pilatesu. Na macie ciało nie ma żadnego wsparcia, przez co trening jest o wiele trudniejszy. A co za tym idzie, zajęcia na niej nie będą mocno zaawansowane – właśnie przez ograniczenia ludzkiego ciała.

EFEKTY I KORZYŚCI ĆWICZEŃ NA MASZYNACH

Wiele osób twierdzi, że pilates na maszynach praktycznie nie posiada żadnych wad. Czy to rzeczywiście prawda? Przed Tobą 6 głównych zalet praktykowania takich treningów:

  • Pełny trening mięśni całego ciała – sprężyny, ruchoma platforma, pętle i inne mechanizmy sprawiają, że podczas sesji trenuje całe ciało. To pozwala szybko zwiększyć siłę i wytrzymałość.
  • Wzmocnienie mięśni głębokich – pomoc maszyn pozwala skupić się na wzmocnieniu mięśni głębokich, a to ma bezpośredni wpływ na poprawę postawy i stabilizacji ciała.
  • Pozytywny wpływ na koordynację i równowagę – ćwicząc na maszynach rozwijasz precyzję i zwiększasz świadomość ciała, co ma wpływ na poprawę koordynacji i równowagi.
  • Poprawa elastyczności i zakresu ruchu – maszyny angażują do pracy mięśnie i stawy całego ciała, co pozwala zwiększyć zakres ruchu i poprawić elastyczność ciała
  • Możliwość dostosowania oporu – precyzyjna regulacja oporu w maszynach pozwala dostosować trening do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej, dzięki czemu efekty treningu widoczne są znacznie szybciej.
  • Redukcja bólu i napięcia mięśniowego – ćwiczenia na maszynach do pilatesu szczególnie dobrze wpływają na kręgosłup i stawy, redukując ból i napięcie mięśniowe.

“Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wyraża tak wielkie zaskoczenie po pierwszym doświadczeniu z ćwiczeniami Contrology, spowodowane uświadomieniem sobie przez nich wynikającego z nich uczucia „uniesienia”.

– “PILATES Return to Life Through Contrology” Joseph H. Pilates, William John Miller, 1945 r.

Pilates na maszynach to zdecydowanie świetna alternatywa dla ćwiczeń na macie, głównie ze względu na możliwość urozmaicenia treningu i zwiększenia stopnia trudności. Kto raz spróbuje tej formy pilatesu, pokocha tą aktywność już na zawsze. Wystarczy kilka regularnych sesji, aby poczuć różnicę. I właśnie te szybkie efekty są zwykle wymieniane jako największa zaleta pilatesu na maszynach.

Wszechstronność, kompleksowość, uniwersalność – te 3 słowa już zawsze będą najlepszą charakterystyką dla sprzętu do pilatesu. Im bardziej skomplikowany sprzęt, tym większe możliwości pracy z ciałem. Chociaż maszyny wyglądają przerażająco, to właśnie ich pomoc potrafi zmienić ciało, jak i całe życie – na lepsze, sprawniejsze i zdrowsze.

CENY MASZYN DO PILATESU

Niestety maszyny nie należą do najtańszych. Na ich koszt składa się nie tylko jakość, ale i koszty związane z transportem, cło i inne podatki, które należy uwzględnić, chcąc sprowadzić do Polski sprzęt z najwyższej półki. Całe szczęście renomowana firma Balanced Body posiada swojego oficjalnego dystrybutora w Polsce, który wszystkie te formalności bierze na siebie. Zamawiając tam sprzęt, interesuje Cię tylko cena końcowa i oczywiście – polska faktura – co ma nie małe znacznie dla księgowości 🙂

Najtańszymi maszynami są łuki i beczki – ich cena zaczyna się już od 800 zł. Dalej wieże – w okolicy 3,5-4 tysięcy złotych i prawie dwa razy droższe krzesła. Zdecydowanie najdroższe są reformery i cadillaki. Ich ceny dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych – jednak to właśnie serce każdego szanującego się studia pilates.

Przy wyborze niezbędnego sprzętu warto skorzystać z doradztwa profesjonalistów. Dlatego bez wahania skontaktuj się z dystrybutorem Balanced Body w Polsce za pośrednictwem e-maila, telefonicznie lub wypełniając formularz na stronie internetowej – przygotują dla Ciebie odpowiednią ofertę. Służą też pomocą na każdym etapie powstawania studia i prowadzą solidną opiekę serwisową.

Możesz też zamówić maszyny bezpośrednio w partnerskim sklepie internetowym: sissel.com.pl:

Scroll to Top